Капитал бозорининг профессионалари муаммоларни ва истиқболли имкониятларни муҳокама қилишди
2021 йил 9 сентябрь куни «Ўзбекистон Республикасида капитал бозори» мавзуига бағишланган халқаро конференция мувофақиятли бўлиб ўтди.
Мазкур кенг кўламли тадбирда Ўзбекистон, Россия, Қозоғистон, Беларусиянинг илғор тижорат ва инвестиция банклари, суғурта ва инвестиция компаниялари, бошқа молиявий ташкилотларнинг жами 180га яқин вакиллари ва экспертлар ҳамда Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитаси ва Молия вазирлигининг раҳбарияти иштирок этди.
Молия вазирининг ўринбосари Одилбек Рустамович Исаков ўзининг кириш нутқида анжуман қатнашчиларига мамлакатда капитал бозорини ривожлантириш бўйича олиб борилаётган чора-тадбирлар, шу жумладан қонунчилик базаси ва бозор инфратузилмасини яхшилаш борасида қилинаётган ишлар ҳақида ахборот берди.
Ўзбекистонда молия бозори инфратузилмаси ва бозорни тартибга солишга бағишланган конференциянинг биринчи сессиясида Инвестиция институтлари миллий уюшмаси раҳбари Баҳодир Атаханов раислик қилди. Мазкур сессияда, мамлакат иқтисодиётида давлатнинг иштироки ҳамон кўплигини инобатга олиб, давлат активларини бошқаришнинг самарадорлигини ошириш, давлат корхоналарини трансформацияси ва хусусийлаштириш жараёни ҳақида Давлат активларини бошқариш агентлигининг департамент бошлиғи Алишер Миралиев маълумот берди. У ўз тақдимотида яқин келажакда давлатга тегишли акция пакетлари савдога қўйилиши режалаштирилган корхоналарни санаб ўтди.
Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки раисининг маслаҳатчиси Баҳодир Алимов ва Ўзбекистон республика валюта биржаси бошқарув раиси Рашид Усманов томонидан тадбир иштирокчиларига қимматли қоғозлар бозорида банк ва биржа томонидан эришилган натижалар ва мазкур йўналишда яқин келажакдаги режалари ҳақида атрофлича маълумот берилди.
Инвестиция институтлари миллий уюшмасининг аъзолари Freedom Finance, Ansher, Kapital Depozit компаниялари раҳбарлари «Ўзбекистоннинг қимматли қоғозлар бозори: режалар, истиқболлар, имкониятлар» мавзуидаги анжуман сессиясида тақдимот қилдилар. Мазкур сессияда бозордаги муаммолар ва қийнчиликлар батафсил муҳокама қилинди ҳамда малакалий мутахассислар томонидан бозор конъюнктурасини яхшилаш ва мамлакат капитал бозори потенциалидан унумли фойдаланиш бўйича таклифлар берилди.
Эслатиб ўтамиз, «Ўзбекистон Республикасида капитал бозори» мавзуига бағишланган III халқаро анжумани Cbonds компаниялар гуруҳи томонидан Инвестиция институтлари миллий уюшмаси билан ҳамкорликда ўтказилди.

Профессионалы рынка капитала обсудили проблемы, вызовы и перспективные возможности
9 сентября 2021 года в г. Ташкенте успешно состоялась международная конференция «Рынок капитала Республики Узбекистан».
На данном масштабном мероприятии приняли участие около 180 представителей ведущих коммерческих и инвестиционных банков, страховых и инвестиционных компаний, других финансовых организаций и эксперты из Узбекистана, России, Казахстана, Беларуси, а также руководство Антимонопольного комитета и Министерства финансов Узбекистана.
Заместитель министра финансов Узбекистана Одилбек Рустамович Исаков в своём приветственном слове проинформировал участников конференции о проводимых мероприятиях по развитию рынка капитала страны, в том числе по улучшению нормативной базы и рыночной инфраструктуры.
Первая пленарная сессия конференции была посвящена вопросам инфраструктуры и регулирования финансового рынка Узбекистана, на которой модератором выступил Баходир Атаханов, председатель Национальной ассоциации инвестиционных институтов (НАИИ). Учитывая всё ещё преобладающее государственное участие в экономике страны, на данной сессии были подробно изложены проводимые мероприятия по повышению эффективности управления государственными активами, в том числе по трансформации и упрощению процедур приватизации государственных компаний, анонсированы предприятия, государственные пакеты акций в которых будут выставлены на продажу в ближайшем будущем. Национальные банк внешнеэкономической деятельности Узбекистана (НБУ) и Узбекская республиканская валютная биржа (УзРВБ) ознакомили участников мероприятия с достижениями в своей деятельности на рынке ценных бумаг и проинформировали о планах на ближайшую перспективу в данном направлении.
Несколько членов НАИИ – ведущие инвестиционные институты (Freedom Finance, Ansher, Kapital Depozit) выступили в сессии «Внутренний рынок ценных бумаг Узбекистана: планы, перспективы, возможности», на которой детально обсуждены вызовы и проблемы рынка, а также озвучены предложения опытных специалистов по улучшению рыночной конъюнктуры и эффективному использованию потенциала рынка капитала страны.
Напомним, что III международная конференция «Рынок капитала Республики Узбекистан» организована Группой компаний Cbonds при партнёрстве c НАИИ.