Германия бизнеси Қозоғистон ва Ўзбекистонда инвестициялар учун ҳуқуқий шартларни ўрганмоқда
2024 йил 27 сентябр куни Висмар Шарқ институтида (Ostinstitut, Германия) «Қозоғистон ва Ўзбекистонга инвестициялар учун ҳуқуқий шароитлар» мавзусида илмий-иқтисодий конференция бўлиб ўтди. Тадбирда Инвестиция институтлари миллий уюшмаси (ИИМУ) раиси ва профессионал медиатор Баҳодир Атаханов асосий маърузачилардан бири бўлди.
Ostinstitut хабар беришича, конференцияни ўтказишга Қозоғистон ва Ўзбекистонда сўнгги йилларда иқтисодий ва маъмурий ҳуқуқ соҳасида амалга оширилган кенг қамровли ислоҳотлар туртки бўлди. Бунда Германия ҳукумати ушбу республикаларни ривожлантириш ва уларнинг иқтисодий тараққиётини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратмоқда. Натижада, Ғарб компаниялари тобора кўпроқ савол бера бошлади: Қозоғистон ва Ўзбекистон Россияга муқобил жозибадор инвестициявий давлатлар бўла оладими?
Конференцияда маърузалар давлатлар бўйича бўлинган бўлиб, меҳнат ҳуқуқи, корпоратив ҳуқуқ, солиқ ва иқтисодий-маъмурий ҳуқуқ соҳаларига бағишланган. Спикерлар ўз тажрибалари билан алмашиб, ҳар икки давлатдаги бизнес учун долзарб ҳуқуқий шартларга урғу берди.
Тадбирда Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ), Германиянинг Шарқий Европа билан иқтисодий алоқалар қўмитаси (Ost-Ausschuss), Германия иқтисодининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси (AHK), Германиядаги Қозоғистон элчихонаси ва Ўзбекистон Олий суди вакиллари, шунингдек, Европа, Қозоғистон ва Ўзбекистондан келган экспертлар иштирок этдилар.
Баҳодир Атаханов Ўзбекистонда корхоналар ташкил этиш хусусиятлари мавзусида маъруза қилди, хорижий компанияларнинг манфаатларига алоҳида эътибор қаратди. У Ғарб инвесторларини Ўзбекистонни истиқболли инвестиция йўналиши сифатида кўриб чиқишга чақириб, мамлакатдаги инвестиция муҳитини яхшилашга тўсқинлик қилаётган муаммоларни ҳал қилиш учун биргаликдаги саъй-ҳаракатларнинг зарурлигини таъкидлади.

Германский бизнес изучает правовые условия для инвестиций в Казахстане и Узбекистане
27 сентября 2024 года в Восточном институте Висмара (Ostinstitut, Германия) прошла научно-экономическая конференция на тему «Правовые условия для инвестиций в Казахстане и Узбекистане». Одним из ключевых выступающих был председатель Национальной ассоциации инвестиционных институтов (НАИИ) и профессиональный медиатор Баходир Атаханов.
Как сообщает Ostinstitut, предпосылкой для проведения конференции стали масштабные реформы в сфере экономического и административного права, проведённые в последние годы в Казахстане и Узбекистане. Также правительство Германии сосредоточило свою поддержку на развитии и экономическом продвижении этих республик. В результате западные компании всё чаще задаются вопросом: могут ли Казахстан и Узбекистан стать привлекательной инвестиционной альтернативой России?
Конференция была структурирована по странам, с разделением выступлений на секции, посвящённые трудовому, корпоративному, налоговому и экономико-административному праву. Спикеры делились опытом и анализировали актуальные правовые условия для бизнеса в обоих государствах.
В мероприятии приняли участие представители Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ), Германского комитета по экономическим связям с Восточной Европой (Ost-Ausschuss), Представительства германской экономики в Центральной Азии (AHK), посольства Казахстана в Германии и Верховного суда Узбекистана, а также эксперты из Европы, Казахстана и Узбекистана.
Баходир Атаханов выступил с докладом на тему особенностей создания предприятий в Узбекистане, уделив особое внимание интересам иностранных компаний. Он призвал западных инвесторов обратить внимание на Узбекистан как перспективное направление для вложений и подчеркнул необходимость совместных усилий для решения проблем, препятствующих улучшению инвестиционного климата в стране.