Капитал бозорининг янги регулятори бизнес-ҳамжамияти билан бозорнинг аҳволи ва истиқболларини муҳокама қилди
Жорий йил 14 апрелда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигида “Капитал бозорини ривожлантириш” мавзусига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Мазкур тадбирда Молия вазирлиги, Суғурта бозорини ривожлантириш агентлиги, Инвестиция институтлари миллий уюшмаси, «UzAssets» инвестиция компанияси, қимматли қоғозлар бозорининг профессионал иштирокчилари, тижорат банклари раҳбарияти ва ходимлари ҳамда халқаро молия ташкилотларининг вакиллари иштирок этди.
Тадбирни кириш сўзи билан Тимур Ишметов – молия вазири бошлаб берди. Капитал бозорини ривожлантириш бўйича бўлган режалар ҳақида молия вазиринг ўринбосари Одилбек Исаков айтиб берди.
Шунингдек, мазкур тадбирда қуйидагилар сўзга чиқди:
- Синди Мальвичини (Cindy Malvicini) – Осиё Тараққиёт банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари;
- Марко Мантованелли (Marco Mantovanelli) – Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари;
- Алкис Дракинос (Alkis Drakinos) – Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари;
- Баҳодир Атаханов – Инвестиция институтлари миллий уюшмаси раиси;
- Элёр Иномжонов – “Ипотека-банк” АТИБ бошқарув раиси;
- Фаррух Ходжаев – “Kapital Depozit” МЧЖ директори (Уюшма аъзоси);
- Бекзод Усмонов – “Тошкент” РФБ бошқарув раиси;
- Шерали Абдужаббаров – Қимматли қоғозлар марказий депозитарийсининг директори (МД).
Мазкур давра суҳбати Ўзбекистон Республикасининг Президентининг қуйидаги фармон ва қарорлари қабул қилиниши муносабати билан ўтказилди:
- “Капитал бозорини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 13.04.2021 йилдаги ПФ-6207 – сонли фармони;
- “Капитал бозорини тартибга солиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 13.04.2021 йилдаги ПҚ-5073 – сонли қарори.
Эслатиб ўтамиз, Президентнинг 13.04.2021 йилдаги ПҚ-5073 – сонли қарорига асосан 2021 йил 1 майдан бошлаб:
- Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги тугатилмоқда;
- тугатилаётган Капитал бозорини ривожлантириш агентлигининг қимматли қоғозлар бозорини, шу жумладан, қимматли қоғозлар савдосининг ташкилотчилари ва МДни тартибга солиш, шунингдек, корпоратив бошқарувни ривожлантириш ҳамда лотереяларни ташкил этиш фаолияти бўйича вазифа, функция ва ваколатлари Молия вазирлигига ўтказилмоқда.
Бунда, Молия вазирлигининг марказий аппарати тузилмасида Капитал бозорини ривожлантириш департаменти ташкил этилмоқда.
Шунингдек, Президентнинг 13.04.2021 йилдаги ПФ-6207–сонли фармони билан қуйидагилар тасдиқланди:
- 2021-2023 йилларда капитал бозорини ривожлантириш дастури;
- 2021-2023 йилларда капитал бозорини ривожлантириш дастурини амалга ошириш натижасида эришиладиган мақсадли кўрсаткичлар;
- 2021-2022 йилларда капитал бозорини ривожлантириш дастурини амалга ошириш бўйича“Йўл харитаси”;
- 2021-2023 йилларда акциялари фонд биржаси орқали оммавий жойлаштирилиши белгиланган корхоналар рўйхати.

Новый регулятор рынка капитала обсудил с бизнес-сообществом состояние и перспективы развития рынка капитала страны
14 апреля 2021 года в Министерстве финансов Узбекистана состоялся «круглый стол», посвященный вопросом развития рынка капитала
На данном мероприятии приняли участие руководство и сотрудники Министерства финансов, Агентства по развитию страхового рынка, Инвестиционной компании «UzAssets»,  Национальной ассоциации инвестиционных институтов, профессиональных участников рынка ценных бумаг и коммерческих банков, а также представители международных финансовых институтов.
С приветственным словом выступил Тимур Ишметов – министр финансов Узбекистана.
О планах дальнейшего развития рынка капитала сообщил Одилбек Исаков – заместитель министра финансов.
Также на мероприятии выступили:
• Синди Мальвичини (Cindy Malvicini) – руководитель представительства АБР в Узбекистане;
• Марко Мантованелли (Marco Mantovanelli) – руководитель представительства Всемирного банка в Узбекистане;
• Алкис Дракинос (Alkis Drakinos) – руководитель представительства ЕБРР в Узбекистане;
• Баходир Атаханов – председатель НАИИ;
• Элёр Иномжонов – председатель правления АКИБ «Ипотека-банк»;
• Фаррух Ходжаев – директор ООО «Kapital Depozit» (член НАИИ);
• Бекзод Усмонов – председатель правления РФБ «Тошкент»;
• Шерали Абдужаббаров – директор Центрального депозитария ценных бумаг (ЦД).
Данное мероприятие проведено в свете принятия следующих решений  Президента Республики Узбекистан:
• указа «О мерах по дальнейшему развитию рынка капитала» от 13.04.2021г. №УП-6207;
• постановления «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы регулирования рынка капитала» от 13.04.2021г. №ПП-5073.
Напомним, что согласно постановлению Президента от 13.04.2021г. №ПП-5073, начиная с 1 мая 2021 года:
• Агентство по развитию рынка капитала (АРРК) упраздняется;
• Министерству финансов передаются задачи, функции и полномочия упраздняемого АРРК по регулированию рынка ценных бумаг, включая организаторов торгов ценными бумагами и ЦД, а также деятельности по развитию корпоративного управления и организации лотерей.
При этом  в структуре центрального аппарата Министерства финансов образуется Департамент по развитию рынка капитала (ДРРК) с предельной численностью управленческого персонала 54 единицы (включая 16 ед. работников центрального аппарата, осуществляющих деятельность в регионах).
Указом Президента РУз. от 13.04.2021г. №УП-6207 утверждены:
• Программа развития рынка капитала в 2021–2023 годах;
• Целевые показатели, достигаемые в результате реализации Программы развития рынка капитала в 2021–2023 годах;
• «Дорожная карта» по реализации Программы развития рынка капитала в 2021–2022 годах;
• Перечень предприятий, акции которых подлежат публичному размещению через фондовую биржу в 2021–2023 годах.