Kapital bozorini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Kapital bozorini yanada rivojlantirish, qimmatli qog‘ozlar chiqarilishini ko‘paytirish, jismoniy va yuridik shaxslarning fond bozoridagi ishtirokini kengaytirish maqsadida:
1. Kapital bozorini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilansin:
kapital bozorining raqobatbardoshligini oshirish va uning kapitallashuvini 2023 yil yakuniga qadar 45 trillion so‘mga yetkazish, bank tomonidan kreditlashga muqobil bo‘lgan samarali moliyalashtirish mexanizmini yaratish;
xalqaro moliya bozorlari bilan faol integratsiyalashuv, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalanish va xorijda muvaffaqiyatli sinovdan o‘tgan ilg‘or yondashuvlarni qo‘llash orqali barcha toifadagi investorlar uchun kapital bozorining qulayligini oshirish;
kapital bozorining uyg‘un faoliyati va uning barcha segmentlari rivojlanishini ta’minlash orqali 2023 yil yakuniga qadar respublika va hududiy investitsiya dasturlari doirasida loyihalarning qimmatli qog‘ozlar chiqarish orqali moliyalashtirilgan qismini 5 foizga yetkazish;
sohaga ilg‘or xalqaro amaliyotni joriy qilish, ortiqcha to‘siqlar va cheklovlarni bartaraf etish orqali fond bozorida rivojlanish maqsadlariga yo‘naltirilgan investitsiyalarni faol moliyalashtirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish;
xalqaro mezonlar va tajribalarni joriy qilgan holda, kapital bozorini tartibga solishning yaxlitligini va tizimli tavakkalchiliklarning oldini olishni ta’minlovchi qonunchilik bazasini yaratish;
kapital bozorini zamonaviy talablarga javob beradigan kadrlar bilan ta’minlash tizimini rivojlantirish, istiqbolli, shu jumladan, xorijiy mutaxassislarni jalb qilish uchun jozibador shart-sharoitlarni yaratish;
kapital bozori uchun soha mutaxassislarini tayyorlash va qayta tayyorlash, ularning malakasini oshirishni tizimli yo‘lga qo‘yish;
minoritar investorlar, kapital bozorining boshqa ishtirokchilari hamda aholi keng qatlamlarining bilimlari, ko‘nikmalari va moliyaviy savodxonligini oshirishni qo‘llab-quvvatlash dasturlari doirasida 2023 yil yakuniga qadar 40 ming nafar aholini qamrab olish.
2. Quyidagilar:
2021-2023 yillarda kapital bozorini rivojlantirish dasturi (keyingi o‘rinlarda – Dastur) 1-ilovaga muvofiq;
2021-2023 yillarda kapital bozorini rivojlantirish dasturini amalga oshirish natijasida erishiladigan maqsadli ko‘rsatkichlar 2-ilovaga muvofiq;
2021-2022 yillarda kapital bozorini rivojlantirish dasturini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” 3-ilovaga muvofiq;
2021-2023 yillarda aksiyalari fond birjasi orqali ommaviy joylashtirilishi belgilangan korxonalar ro‘yxati 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Belgilab qo‘yilsinki:
erkin muomaladagi qimmatli qog‘ozlarning umumiy hajmini yalpi ichki mahsulotning kamida 5 foiziga yetkazish Dasturning asosiy maqsadi hisoblanadi;
2023 yil 1 yanvardan boshlab mahalliy emitentlar o‘z aksiyalarini dastlab respublika fond birjasida joylashtirgandan so‘ng anderrayter tavsiyasiga ko‘ra xorijiy fond bozorlarida joylashtirishi mumkin;
ommaviy savdolar orqali aksiyalarni IPO yoki SPO usulida joylashtirish natijalari qayta ko‘rib chiqilmaydi.
4. Ustav kapitalida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlari aksiyalarining birlamchi (IPO) va ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifini quyidagi shartlarda o‘tkazish belgilansin:
IPO yoki SPO yo‘li bilan sotiladigan aksiyalarni xarid qilish uchun arizalarni to‘plash ushbu IPO yoki SPOni o‘tkazish shartnomasi tuzilgan anderrayter yoki anderrayterlar guruhi tomonidangina amalga oshiriladi;
anderrayter aksiyadorlik jamiyatini dastlabki o‘rganish natijalari asosida aksiyalar xaridi bo‘yicha arizalarni to‘plash uchun narx chegaralarini belgilaydi;
IPO va SPO yo‘li bilan aksiyalarni taqsimlash aksiyalarga bo‘lgan talab va taklifdan kelib chiqqan holda, anderrayter tomonidan aniqlanadigan yagona narx asosida amalga oshiriladi;
anderrayterga aksiyadorlik jamiyati bilan tuzilgan shartnoma asosida aksiyalar taqsimlanadigan investorlarni tanlash, shuningdek, investorlarga IPO va SPO doirasida xarid qilingan aksiyalarni sotish taqiqlanadigan muddatni belgilash huquqi beriladi.
5. Markaziy bank 2021 yil 1 noyabrga qadar “Qimmatli qog‘ozlarning markaziy depozitariysi” DK hisob raqamlari Markaziy bankka o‘tkazilishini ta’minlasin.
6. Moliya vazirligi, Markaziy bank, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamda Xalq ta’limi vazirligining “Moliya va investitsiya savodxonligi” dasturini quyidagi tamoyillar asosida amalga oshirish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin:
aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining moliyaviy savodxonligini oshirish, ularni moliyaviy xizmatlar va mahsulotlar, jumladan, kapital bozori hamda moliyaviy instrumentlar haqida xabardor qilish bilan bog‘liq tashabbuslarni hamjihatlikda amalga oshirgan holda mutasaddi tashkilotlar bilan faol hamkorlikni yo‘lga qo‘yish;
ilg‘or xorijiy o‘quv muassasalari va tadqiqot institutlari, moliya tashkilotlaridan yetakchi mutaxassislarni moliyaviy savodxonlik darajasini oshirishga oid ta’lim tadbirlariga keng jalb qilish;
umumta’lim maktablari o‘quvchilari hamda noiqtisodiy yo‘nalishdagi oliy ta’lim tashkilotlari talabalari uchun “Moliyaviy savodxonlik” o‘quv kursini fan sifatida joriy etish. Ushbu fan doirasida mablag‘larni to‘g‘ri boshqarish, oqilona moliyaviy qarorlar qabul qilish, jumladan, moliyaviy instrumentlar bo‘yicha o‘qitish metodologiyasini ishlab chiqish hamda “Moliyaviy savodxonlik olimpiadalari”ni tashkil etish orqali o‘quv kursining samaradorligini baholash;
aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining moliyaviy, shu jumladan, investitsiya bo‘yicha savodxonligini oshirish borasidagi barcha tadbirlarni 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan Moliyaviy xizmatlar ommabopligini oshirish milliy strategiyasi doirasida amalga oshirish.
7. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi Moliya vazirligi bilan birgalikda ushbu farmonning mazmun-mohiyati hamda maqsad va vazifalari ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini ta’minlasin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlari 5-ilovaga muvofiq 2021 yil 1 maydan o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
9. Moliya vazirligi ikki oy muddatda manfaatdor idoralar bilan birgalikda qonunchilikka ushbu farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
10. Mazkur farmon ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib moliya vaziri T.A Ishmetov belgilansin.
Bosh vazir o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov:
ikki hafta muddatda Dasturning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha manfaatdor vazirlik va idoralar mas’ul xodimlari hamda xorijiy ekspertlardan iborat ishchi guruhlari shakllantirilishini va ularning faoliyatini samarali tashkil etilishini;
ikki oy muddatda aksiyalari fond birjasi orqali ommaviy joylashtirilishi mazkur farmonga 4-ilovada belgilangan har bir korxona bo‘yicha alohida “yo‘l xarita”lari tasdiqlanishini ta’minlasin.
Farmonning ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.A.Gulyamov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию рынка капитала
В целях дальнейшего развития рынка капитала, увеличения выпуска ценных бумаг, а также расширения участия физических и юридических лиц в фондовом рынке:
1. Определить основными направлениями развития рынка капитала:
повышение конкурентоспособности и доведение до 45 трлн сумов до конца 2023 года капитализации рынка капитала, создание эффективного механизма финансирования, альтернативного банковскому кредитованию;
повышение доступности рынка капитала для всех категорий инвесторов посредством активной интеграции с международными финансовыми рынками, широкого использования современных информационно-коммуникационных технологий и применения передовых подходов, успешно апробированных за рубежом;
доведение до 5 процентов до конца 2023 года части проектов, финансируемых путем выпуска ценных бумаг в рамках республиканской и региональных инвестиционных программ, посредством обеспечения гармоничного функционирования и развития всех сегментов рынка капитала;
создание необходимых условий для активного финансирования инвестиций, направленных на цели развития на фондовом рынке, путем внедрения передовых международных практик, устранения излишних барьеров и ограничений;
создание законодательной базы, обеспечивающей целостность регулирования рынка капитала и предупреждение системных рисков с внедрением международных критериев и опыта;
развитие системы обеспечения рынка капитала кадрами, отвечающими современным требованиям, создание привлекательных условий для привлечения перспективных, в том числе зарубежных специалистов;
подготовку и переподготовку специалистов для рынка капитала, систематическое налаживание повышения их квалификации;
охват 40 тысяч человек до конца 2023 года в рамках программ поддержки повышения знаний, навыков и финансовой грамотности миноритарных инвесторов, иных участников рынка капитала и широких слоев населения.
2. Утвердить:
Программу развития рынка капитала в 2021–2023 годах (далее – Программа) согласно приложению № 1;
Целевые показатели, достигаемые в результате реализации Программы развития рынка капитала в 2021–2023 годах, согласно приложению № 2;
«Дорожную карту» по реализации Программы развития рынка капитала в 2021–2022 годах согласно приложению № 3;
Перечень предприятий, акции которых подлежат публичному размещению через фондовую биржу в 2021–2023 годах, согласно приложению № 4.
3. Установить, что:
доведение общего объема ценных бумаг в свободном обращении минимум до 5 процентов валового внутреннего продукта является основной целью Программы;
по рекомендации андеррайтера начиная с 1 января 2023 года отечественные эмитенты могут размещать свои акции на зарубежных фондовых рынках после предварительного размещения на республиканской фондовой бирже;
результаты размещения акций методом IPO или SPO посредством публичных торгов не подлежат повторному рассмотрению.
4. Определить условиями проведения первичного(IPO) и вторичного (SPO) публичного предложения акций акционерных обществ, в уставном капитале которых государственная доля составляет 50 и более процентов:
сбор заявлений на приобретение акций, реализуемых посредством IPO или SPO, осуществляется андеррайтером или группой андеррайтеров, с которыми заключено соглашение о проведении указанных IPO или SPO;
андеррайтер устанавливает границы цен для сбора заявлений на приобретение акций на основе результатов предварительного изучения акционерного общества;
распределение акций посредством IPO и SPO проводится на основе единой цены, определяемой андеррайтером исходя из спроса и предложения на акции;
андеррайтеру предоставляется право на выбор инвесторов для распределения акций на основе договора, заключенного с акционерным обществом, а также установление срока запрета реализации инвесторами акций, приобретенных в рамках IPO и SPO.
5. Центральному банку в срок до 1 ноября 2021 года обеспечить перевод Центральному банку расчетных счетов ГУП «Центральный депозитарий ценных бумаг».
6. Одобрить предложение Министерства финансов, Центрального банка, Министерства высшего и среднего специального образования и Министерства народного образования о реализации Программы «Финансовая и инвестиционная грамотность» на основе следующих принципов:
налаживание активного сотрудничества с ответственными организациями при совместной реализации инициатив населения и субъектов предпринимательства, связанных с повышением финансовой грамотности, а также ознакомлением их с финансовыми услугами и продуктами, включая рынок капитала и финансовые инструменты;
широкое привлечение ведущих специалистов передовых зарубежных образовательных учреждений, исследовательских институтов и финансовых организаций к образовательным мероприятиям по повышению уровня финансовой грамотности;
введение учебного курса «Финансовая грамотность» в качестве предмета для учащихся общеобразовательных школ и студентов высших образовательных учреждений неэкономического профиля. Проведение оценки эффективности учебного курса путем разработки методологии преподавания правильного управления средствами, принятия целесообразных финансовых решений, в том числе по финансовым инструментам, а также организации олимпиад финансовой грамотности в рамках данного предмета;
реализация всех мер для повышения финансовой, в том числе инвестиционной грамотности населения и субъектов предпринимательства в рамках Национальной стратегии повышения общедоступности финансовых услуг на 2021–2023 годы.
7. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Министерством финансов обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания, а также целей и задач настоящего Указа.
8. Признать с 1 мая 2021 года утратившими силу некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
9. Министерству финансов совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложение об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
10. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Заместителю Премьер-министра Кучкарову Д.А. обеспечить:
в двухнедельный срок  формирование и эффективную организацию деятельности рабочих групп по основным направлениям Программы, состоящих из ответственных работников заинтересованных министерств и ведомств, а также зарубежных экспертов;
в двухмесячный срок  утверждение отдельных «дорожных карт» по каждому предприятию, акции которых определены к публичному размещению через фондовую биржу, согласно приложению № 4 к настоящему Указу.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Гулямова Р.А.